Aktualności - Fabryka Tłumaczeń - Fabryka Tłumaczeń

Brand for Millennials, czyli jak projektować markę modową z potencjałem  Magdalena Urban

Jak myślisz, czy marka, którą tworzysz ma dobrze przemyślane wszystkie elementy? Jeśli takiej analizy trudno Ci dokonać na własnym przykładzie, możesz też pomyśleć o Twoich ulubionych markach, z których korzystasz i im przyjrzeć się bliżej. Zdradzę Ci jedną myśl, która jest standardem w wielu dziedzinach życia i gospodarki, a pozwoli Ci odkryć czym jest prawdziwy sens marki. Chcesz wiedzieć jaką? Koniecznie posłuchaj tego odcinka.

Budowanie całkowicie nowej marki jest bardzo wymagającym zadaniem. Mówiąc prawdę, jest to proces, który obejmuje wiele aspektów z dziedziny marketingu, zarządzania, psychologii, socjologii – to jak chcemy zaprojektować markę oraz ile wysiłku włożymy w jej przygotowanie będzie miało kolosalne znaczenie na późniejsze aspekty związane z jej wdrażaniem. Trzeba przemyśleć i przygotować naprawdę wiele rzeczy, które mają znaczenie na poszczególnych etapach. W rozmowie z Magdaleną poruszymy zagadnienia związane m.in. z ich pomysłem na rozwój marki, jak sezonowość produktu może wpłynąć na sprzedaż produktów i jak temu zaradzić, jak zaprojektować markę, by się wyróżniała i do kogo ją skierować, jak rozwiązywać problemy różnic kulturowych, które wpływają na modę i styl życia, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę budując markę międzynarodową, jak skalować markę produktów tradycyjnych,których dystrybucja jest jednym z największych barier, czy trendsetterzy, influencerzy, czyli osoby, które są opiniotwórcze w sieci to jedyna droga promocji marki w branży fashion oraz kilka pomysłów jak rozwijać markę modową globalnie.
Porozmawiamy też o inspiracjach książkowych, personalnych i filmowych.

Drugą dziesiątkę moich rozmówców otwiera kolejna kobieta – Magdalena Urban. Odważna kobieta, która postanowiła stworzyć nową markę w branży fashion – Urban Legend. To nowa marka strojów kąpielowych, która w założeniu ma bardzo przemyślane koncepcje i promuje bardzo naturalny styl życia.

Zapraszam Kamil Zarębski

W 11-tym odcinku podcastu poznasz odpowiedzi na pytania:

 1. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej marki? Dlaczego stroje kąpielowe?
 2. Urban Legend to stroje kąpielowe. Jest to produkt sezonowy.
  Jaki jest pomysł na rozwijanie marki?
 3. Jakie obawy pojawiły się przy projektowaniu marki? Jak wyróżnić markę i wyznaczyć grupę docelową?
 4. Kanony kobiecego piękna na świecie się różnią. Jak podchodzić do tego zagadnienia, przy projektowaniu odzieży?
 5. Co trzeba wiedzieć, by zacząć budować markę w klasycznym świecie, w tym przypadku mocno konkurencyjnym świecie fashion?
 6. Czy skalowanie biznesu sprzedając produkty fizyczne jest trudniejsze myśląc o trudnościach logistycznych? Jak sobie z tym radzić?
 7. Czy trendsetterzy są jedyną słuszną drogą promocji marki fashion w tej grupie docelowej?
 8. Jak kreatywnie podchodzić do ekspansji międzynarodowej?
 9. Książka, która warto przeczytać.
 10. Osoba, która trzeba obserwować w social media.
 11. Serial, dla którego warto poświęcić czas.

Zapraszam Kamil Zarębski

POSŁUCHAJ:

Jaka jest IDEA podcastu?

#innakulturabiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału: https://soundcloud.com/fabrykatlumaczen
lub na iTunes
https://itunes.apple.com/pl/podcast/innakulturabiznesu/id1190533289?l=pl&mt=2
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com

Strategie lidera, czyli jak myśleć skutecznie, by stworzyć globalny biznes  odpowiada Greg Albrecht

Wyobraźcie sobie, swoją osobę na skraju dorosłości. Część z Was musi cofnąć się sporo w  czasie, inni trochę mniej. Z całą jednak pewnością możecie chwilami poczuć te emocje, które towarzyszyły Wam przy dokonywaniu pierwszych trudnych decyzji życiowych. Nie jest to komfortowa sytuacja dla każdego człowieka, ale każdy musi się z nią mierzyć bez względu na wiek, w którym jest. Te decyzje, które podejmujemy na poszczególnych etapach swojego życia pomagają lub utrudniają nam realizację dalszych planów. Jak zatem skutecznie zacząć myśleć, by podejmować słuszne działania w swoim życiu? Jak tworzyć globalny biznes?

Przełóżmy może nieco bardziej tory myślenia na grunt biznesu. Jak często stajemy przed wyborami naturalnymi, które sami podejmujemy, a jak często musimy postawieni pod murem wybrać  mniejsze zło? Jak wybieramy w biznesie swoich partnerów i co nas motywuje do tego by prowadzić biznes w określonej branży?

Z jednej strony to trochę filozoficzne pytania, ale z drugiej strony czysty pragmatyzm, który w biznesie jest niezbędny.
Czy spotkałeś na swojej drodze osobę, która pomogła Ci zrozumieć strategiczne pojmowanie biznesu i jego roli w Twoim życiu? Czy każde przedsięwzięcie jest poprzedzone mocnymi analizami trendów rynkowych, analizami biznesowymi, czy podejmujesz ryzyko oparte na doświadczeniu i emocjach? Kiedy zadać sobie dobre pytanie czy nasz biznes może urosnąć więcej i jak to sprawdzić?  Czy skuteczność podejmowania działań biznesowych jest uzależniona od tego czy swój biznes opierać będziemy na działań tylko w świecie offline, czy środowisko on-line jest w stanie nam w tym pomóc? Co w budowie biznesu jest ważniejsze na samym początku czy są to relacje z  ludźmi, czy pieniądze, które możemy zainwestować? Co jest potrzebne w budowaniu  zasięgu biznesu na rynku globalnym i kiedy podejmować decyzję o wyjściu poza Polskę? Dlaczego duże firmy nie mogą skutecznie konkurować ze start-upami lub małymi firmami?   Z kim należy budować relacje w biznesie by móc szybciej i skuteczniej się rozwijać? Jakie są największe ograniczenia w rozwoju na rynku międzynarodowym  oraz czy w biznesie jest czas i miejsce na oddech i poukładane życie?

Gościem dzisiejszego odcinka jest Greg Albrecht, którego doświadczenie można by podzielić na kilka osób. Od 19 roku życia zaangażowany w profesjonalne budowanie swojej ścieżki zawodowej, na której spotkać możemy go jako Ma praktyczne doświadczenie w budowaniu firm od zera. Po odejściu z korporacji zbudował jedną z pierwszych agencji interaktywnych w Polsce.  Był także jednym ze współtwórców pierwszego kanału telewizyjnego skierowanego do rolników, dostępnego w ośmiu milionach gospodarstw domowych. Stworzył i sprzedał platformę e-commerce sprzedającą ekskluzywne akcesoria wyposażenia wnętrz. Doradza liderom przy tworzeniu i uruchamianiu nowych modeli biznesowych, zwiększających konkurencyjność firm. Pomaga także w przygotowaniu komunikacji strategicznych momentów w życiu firmy. Pracował dla ponad 200 przedsiębiorstw z Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Jest venture partnerem w funduszu VC Data Ventures specjalizującym się w inwestycjach w startupy B2B oparte o analizę danych. Wspiera wybór i rozwój projektów inwestycyjnych. Zainwestował jako anioł biznesu w kilka projektów m.in. w Sundose – spersonalizowane suplementy diety, projekt zdobył uznanie i grant PARP.

Zapraszam Kamil Zarębski

POSŁUCHAJ:

W dziewiątym odcinku podcastu uzyskasz odpowiedzi m.in. na pytania:

 1. Dlaczego Greg Albrecht zajmuje się doradzaniem biznesom?
 2. Czego firmy mogą spodziewać się po takich usługach?
 3. Jak podejść do budowania modelu biznesowego?
 4. Czy rozwój technologii internetowej pozwala szybciej skalować biznes? Jaki ma ona wpływ na tradycyjny biznes?
 5. Jak ludzie na świecie podchodzą do zagadnienia przedsiębiorczości?
 6. Czy istnieją efektywne metody przenoszenia firmy na kolejny poziom?
 7. Czy rozpoczynając nowe przedsięwzięcie biznesowe musimy myśleć już w kategorii online i offline?
 8. Jak język wpływa na rozwój produktów i usług na rynkach zagranicznych?
 9. Czy konieczne jest otwieranie siedziby firmy w kraju, którym chcemy sprzedawać produkty lub usługi?
 10. Co jest ważniejsze w biznesie, pieniądze czy ludzie?
 11. Jak Greg budował swoje pierwsze relacje biznesowe?
 12. Czy nie znając personalnie interesujących nas osób możemy skutecznie budować swoje relacje biznesowe przez media społecznościowe?
 13. Co powoduje, że start-upy przegrywają z korporacjami i odwrotnie?
 14. Czy prowadząc własny biznes jest “czas na oddech”?
 15. Jaką książkę poleca Greg?
 16. Kto Go inspiruje?
 17. Jaki serial/ film ostatnio oglądał?

Jaka jest IDEA podcastu?

#innakulturabiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału: https://soundcloud.com/fabrykatlumaczen
lub na iTunes
https://itunes.apple.com/pl/podcast/innakulturabiznesu/id1190533289?l=pl&mt=2
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com

Szybcy i wściekli, czyli jak seryjnie zdobywać klientów na globalnym rynku  odpowiada Daniel Kędzierski

Przychodzi taki czas, że trzeba chwycić słuchawkę, ba nie słuchawkę – teraz to smartfon i zacząć wybierać numery z listy i stanowczym głosem pozytywnie powitać rozmówcę. Czy to ma być zwykła rozmowa? Może być również, tak, że siadasz za ekranem swojego komputera, odpalasz program pocztowy i konstruujesz kolejne zdania. Zaczynasz pisać wiadomość. Czy ma to być jednak zwykły tekst? Wychodzisz z biura, wsiadasz do auta, otwierasz notatnik i sprawdzasz listę punktów, które masz odwiedzić. Czy to ma być zwyczajna trasa? Możesz też kilkanaście mieisecy wcześniej zabrać się rekonesans. Poszukać interesujących miejsc, eventów, targów branzowych i zaplanować lot. Czy ten lot ma sens?

Widzisz więc zatem, że masz klika sposobów na to by zacząć proaktywnie podchodzić do tematu rozwoju swojego biznesu. Rozmowa telefoniczna, mail, spotkanie, podróż służbowa. Wszystko to może brzmieć jak truizmy. Bo przecież wiadomo, że aby móc rozwijać firmę trzeba pracować z klientami i nad klientami.
Dzisiejszy odcinek podcastu nie będzie jednak poświęcony temu jak zrobić by chciało się jeszcze bardziej i jeszcze więcej pracować, ale o tym jak startegicznie podejść do tematu rozwijania firmy i szukania alternatywnych sposobów, które pomogą nam tworzyć skalowalne przedsięwzięcie. Będzie o tym czym jest big data, ale nie w teoretycznym założeniu, tylko z pragmatycznym i wnikliwym podejściem. Jak wykorzystywać AI do wspierania procesów zakupowych i komercjalizacji. Będzie też o budowaniu zupełnie od zera i bez inwestorów firmy technologicznej, o tym jak wykorzystywać cenny czas doświadczonych przedsiębiorców na wsparcie naszych projektów, czy rynek jest jakkolwiek ograniczony i gdzie szukać trendów, które dadzą nam turbo doładowanie do rozwoju własnego produktu i usługi.

Gościem dzisiejszego odcinka jest Daniel Kędzierski, który wspólnie z Radosławem Tomasikiem stworzyli prężnie działającą firmę technologiczną Fasttony.es. Zapraszam zatem do naszej rozmowy. .

POSŁUCHAJ:

W dziewiątym odcinku podcastu uzyskasz odpowiedzi m.in. na pytania:

 1. Kim jest Daniel Kędzierski i czym zajmuje się firma Fasttony.es?
 2. Jak sztuczna inteligencja wpływa na rozwój sprzedaży. Czy big data to pojęcie, którym powinni zainteresować się przedsiębiorcy?
 3. Jak pozyskiwać dane, które są cenne dla sklepów internetowych, sprzedawców i osób, które chcą rozwijać biznes pozyskując dane z sieci?
 4. Co zrobić by się wyróżnić na rynku tworząc zaawansowane rozwiązania technologiczne, który w szybki sposób rozwiązują problemy klientów? Jak budować świadomość swojej marki od zera, by zyskać ich lojalność i zaufanie?
 5. Jak podejść do rozbudowywani a firmy i budować strategię biznesową? Czy opierać ją na intuicji i doświadczeniu, czy korzystać z doradców, coachów, warsztatów i konferencji?
 6. Czy startupy powinny z natury od razu być przygotowane na rozwój na rynkach zagranicznych, czy mogą się raczej skupić najpierw na Polsce, a później eksplorować inne kraje?
 7. W jakim języku najlepiej prowadzić komunikację z Klientami? Czy pracownicy to lokalny zespół, czy team rozsiany po całym świecie?
 8. Jakie poza Polską są inne atrakcyjne kraje, na których warto rozwijać swoje produkty?
 9. Pozycje książkowe, które powinien poznać przedsiębiorca, szczególnie z branży nowych technologii.
 10. Czy jest ktoś w stanie powtórzyć sukces Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka?
 11. Gdzie można spotkać Daniela lub jak się z nim skontaktować?

Jaka jest IDEA podcastu?

#innakulturabiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału: https://soundcloud.com/fabrykatlumaczen
lub na iTunes
https://itunes.apple.com/pl/podcast/innakulturabiznesu/id1190533289?l=pl&mt=2
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com

Artysta i sztuczna inteligencja, czyli wywiad z Rahimem Blak

Kiedy czytamy na pierwszych stronach gazet lub portali biznesowych o sukcesach polskich firm na rynku zagranicznym, w naszych umysłach pojawia się często pytanie: jak oni to zrobili? Kiedy we wszystkich mediach pojawiają się nagle te same twarze, które odpowiadają na setki pytań o przepis na sukces, łapiemy powietrze w zachwycie lub staramy się szukać prawdziwej drogi. Globalna ekspansja polskich marek jest możliwa. Jaką wybrać drogę na starcie?

Organizacja firmy jest jednym z tematów, który może przyprawić o ból głowy z kilku powodów. Nie jest ważne, czy mamy wdrożone certyfikacje, jeden z najnowszych modeli zarządzania kadrą, czy może idziemy na żywioł i na bieżąco oceniamy możliwości firmy. Czym jest organizacja turkusowa?

Kiedy szukamy możliwości rozwoju swojej firmy idziemy w daleko pojęte strategie ekspansji, które są oparte na skutecznych rozwiązaniach, ale wypracowanych głównie przez liderów rynku i to jakiś czas temu. A jeśli jesteśmy firmą technologiczną możemy na takich opracowaniach polegać?  Czy rozwiązaniem jest szukanie własnej ścieżki?

Zaczynając prowadzenie firmy, nie myślimy często o tym jak ją budować w perspektywie lat, nie pracujemy nad biznesem tylko w biznesie, szczególnie w przypadku mniejszych firm. Większość czasu spędzamy na poszukiwaniu klientów i pracy nad bieżącymi zleceniami.  Jak zatem podejść do tematu rozwoju firmy? Zarówno od strony budowy zespołu, rozwoju know-how oraz możliwości poszerzania rynku, na którym działamy?

Prowadząc firmę wykorzystujemy coraz bardziej Internet i jego zasoby. Wysyłamy maile, tworzymy strony internetowe, korzystamy z aplikacji Saas oraz możemy monetyzować swój biznes tworząc platformy e-commerce.  Czy poruszając się w świecie digital mamy coraz bardziej obawiać się takich pojęć jak big data oraz AI? Czym są gigantyczne zbiory danych oraz jak sztuczna inteligencja ma pomagać rozwijać oparty o model e-commerce.?

Zapraszam do wysłuchania 8 odcinka podcastu Inna kultura biznesu, w którym rozmawiam z Rahimem Blak, artystą social media oraz współtwórcą click community oraz edrone.

POSŁUCHAJ:

W ósmym odcinku podcastu uzyskasz odpowiedzi m.in. na pytania:

 1. Kim jest Rahim Blak i czym się zajmuje?
 2. Czym jest e-crm oraz czym różni się od klasycznych crm-ów?
 3. Czy właściciele sklepów internetowych potrafią budować relacje z klientem?
 4. Jak od zera budować świadomość i przewagę w sektorze b2b, jako startup?
 5. Jak różnice kulturowe oraz ograniczenia np. językowe wpływają na rozwój firm na rynku międzynarodowym?
 6. Czy podobne ograniczenia występują zarówno w branży b2c oraz b2b, czy występują jakieś różnice?
 7. Jak w kilku korkach zaplanować wyjście na rynek zagraniczny? Czy potrzebne są środki inwestora, czy można rozwijać się organicznie?
 8. W jaki sposób warto podejść do promowania firmy, czy marka osobista może w tym pomóc?
 9. Czym jest big data, sztuczna inteligencja i jak one pomagają w biznesie? Czy ich możliwości są w jakiś sposób ograniczone?
 10. Czy sztuczna inteligencja może naruszyć dobre osobiste internautów? Gdzie postawić zdrowe granice?
 11. Czym jest RODO i jakie ma konsekwencje dla właścicieli sklepów internetowych?
 12. Jak budować przewagę konkurencyjną w spółkach technologicznych?
 13. Czy w dostarczanych rozwiązaniach IT, usługa może być dostępna tylko w języku angielskim, czy warto tłumaczyć też na inne języki?
 14. Jakie trendy będą obecne w branży e-commerce i big data?
 15. Jak jest rola chatbotów w procesie zakupów komunikacji z Klientem i w perspektywie możliwości zakupów przez Messengera?
 16. Jakie książki, które wywarły na nim wrażenie poleca Rahim Blak?

PRAKTYCZNA WIEDZA

W każdym odcinku usłyszysz nagranie całej rozmowy zawierające PRAKTYCZNĄ wiedzę biznesową. Jeśli będziesz chciał słuchać więcej biznesowych tipów i być na bieżąco, koniecznie zapisz się do naszego Newslettera tutaj:

[FM_form id=”1″]

Jaka jest IDEA podcastu?

#innakulturabiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału: https://soundcloud.com/fabrykatlumaczen
lub na iTunes
https://itunes.apple.com/pl/podcast/innakulturabiznesu/id1190533289?l=pl&mt=2
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com

Ekonomia szczęścia, czyli życie w Indiach i Birmie  wywiad z Karolem Kopańko

Zagadnienia ekonomiczne nie spędzają snu z powiek zwyczajnemu obywatelowi. Gdybyśmy mieli jednak spytać o poziom szczęścia i zadowolenia to ten temat mógłby zyskać bardzo duże zainteresowanie. Ekonomia szczęścia jest pojęciem, które poruszamy w tym odcinku celowo. Chcemy pokazać jak do biznesu i rozwoju firm pochodzą gospodarki Dalekiego Wschodu. Mowa tutaj o Indiach i Birmie, które odgrywają tam rolę drugorzędną. Czy porównywanie ich z zachodnimi gospodarkami jest słuszne?

Indie są drugim, pod względem liczby ludności państwem świata po Chinach i 7 pod względem gospodarki świata po USA, Chinach, Japonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji (dane z 2016 roku). Na 29 stanów, 6 terytoriów związkowych oraz 1 terytorium stołeczne występują tam 22 oficjalne języki. PKB (PSN) w 2015 roku wyniosło 7965,1 mld dolarów, jednak w przeliczeniu na mieszkańca wynosiło ono tylko 6161 dolarów – na podstawie danych z World Economic Outlook Database, April 2016. Ze względu na swoją liczebność jest to kraj wielu różnic, gdzie każdy stan ma swój język oraz tradycje, które w dużym stopniu poddane są wpływom hinduizmu. Wielkie aglomeracje miejskie ściągają rzesze społeczeństwa, gdyż tam najbardziej rozwija się sfera coraz to bardziej liberalnego podejścia do tworzenia biznesu.

Birma jest  40 krajem na świecie pod względem powierzchni oraz 24 pod względem liczby ludności – 56 890 418 mieszkańców.  Kraj podzielony jest na 7 stanów oraz 7 prowincji.  PKB(PSN) w 2015 roku wyniosło 269, 996 mld  dolarów, z czego na mieszkańca przypadło 5207 dolarów – na podstawie danych z World Economic Outlook Database, April 2016. Kraj  ten jest w dużym stopniu poddany wpływom religii buddyjskiej, a mnisi stanowiący tam zaplecze duchowe społeczeństwa, wymadlają spokojny  byt. Ze względu na bardzo słabo rozbudowaną gospodarkę kraj ten musi opierać się w dużej mierze na współpracy z sąsiadami m.in. w zakresie produkcji i przetwarzania własnych dóbr.

Zapraszam do wysłuchania 7 odcinka podcastu Inna kultura biznesu, w którym rozmawiam z Karolem Kopańko, pasjonatem podróżowania oraz redaktorem serwisu spidersweb.pl

Z tego podcastu dowiesz się:

 • jak podróżować po dalekich krajach?
 • czy ekonomia wdzięczności jest uniwersalna?
 • jak rozwijają się kraje dalekiej Azji?
 • czym jest ekonomia szczęścia?

POSŁUCHAJ:

W siódmym odcinku podcastu uzyskasz odpowiedzi m.in. na pytania:

 1. 11:55 Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie krajami dalekiego Wschodu?
 2. 15:55 Jak i za ile podróżować po Indiach i Birmie?
 3. 19:50  Czy pojęcie ekonomii wdzięczności nabiera w krajach ubogich dużego znaczenia?
 4. 22:20 Czy emigracja zarobkowa jest w tych krajach widoczna jak w przypadku Europy?
 5. 23:20 Jak rolę ekonomii postrzegają kraje z silną mentalnością religijną i filozofią wschodu?
 6. 28:45 Jakie znaczenie mają Indie i Birma we wschodniej części Azji?
 7. 34:30 Jak wygląda sytuacja outsourcingu w Indiach? Światowe koncerny bardzo chętnie, szukają tam sił personalnych. Jakie są Twoje spostrzeżenia w tym temacie?
 8. 39:20 Jak wygląda życie przeciętnego Indusa?
 9. 43:30 Czy spotkałeś się z globalnymi markami ze świata fashion, hi-tech, fmcg?
 10. 47:25 Jak wygląda popkultura? Jak się spędza wolny czas?
 11. 51:40 Czy sport jest również obecny w ich życiu. Jeśli tak, to jaki?
 12. 53:40 Czy religia wpływa na ich życie codzienne?
 13. 58:30 Ze względu na dużą różnicę statusu społecznego jak wygląda poziom bezpieczeństwa?
 14. 1:10:30 Jak podejście buddyjskie wpływa na funkcjonowanie gospodarki Birmy?
 15. 1:12:40  Jaka jest różnica pomiędzy mieszkańcami Indii oraz  Birmy?
 16. 1:17:40 Jakie jest podejście do edukacji i wykształcenia społeczeństwa?
 17. 1:25:55  Jakie są Twoje główne przemyślenia  dotyczące pobytu w Indiach i Birmie?

PRAKTYCZNA WIEDZA

W każdym odcinku usłyszysz nagranie całej rozmowy zawierające PRAKTYCZNĄ wiedzę biznesową. Jeśli będziesz chciał słuchać więcej biznesowych tipów i być na bieżąco, koniecznie zapisz się do naszego Newslettera tutaj:

[FM_form id=”1″]

Jaka jest IDEA podcastu?

#innakulturabiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału: https://soundcloud.com/fabrykatlumaczen
lub na iTunes
https://itunes.apple.com/pl/podcast/innakulturabiznesu/id1190533289?l=pl&mt=2
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com