Dzisiaj tak jak w poprzednim odcinku zostaniemy na wschodniej półkuli i porozmawiamy o tym, jak z gospodarką i przedsiębiorczością radzi sobie Wietnam. Kraj, który pod względem wielkości populacji jest 15 na liście, ale za to w przypadku PKB na mieszkańca jest już na 45 pozycji (Polska jest 24). 85% mieszkańców to rdzenni Wietnamczycy, ale ok 10% to ludy plemienne z 53 narodowości.
Do rozmowy zaprosiłem Francuza, który jest z pochodzenia Polakiem, biegle rozmawia w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim, polskim i coraz lepiej w wietnamskim. Porozmawiamy o tym, czym jest wielojęzyczność, jak język i dobre zrozumienie kultury pozwala budować relacje z innymi ludźmi. Będzie też o tym, jak wygląda teraz życie w Wietnamie, jakie są najprężniejsze gałęzie gospodarki wietnamskiej, z kim współpracują, a kogo się obawiają. Będzie też o aspektach kulturowych.
O czym będziemy jeszcze rozmawiać?
Już teraz zapraszam do 23 odcinka podcastu Inna Kultura Biznesu, w którym porozmawiam z Jean Jacques Mieleckim, z wykształcenia tłumaczem, który aktualnie mieszka w Wietnamie i pracuje w firmie wykonującej audyty finansowe. Zapraszam.
Pamiętaj! Jeśli to nagranie jest wartościowe – zostaw komentarz lub udostępnij je dalej.
Pozdrawiam,
Kamil Zarębski
Jestem ciekawy, czy ktoś ze słuchaczy zdecydowałby się przenieść do kraju, który przypomina Polskę lat 90 tych, a może nawet 80tych. Wietnam o czym zdołaliście dzisiaj usłyszeć jest krajem, w którym jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Od strony politycznej, jego miekszańcy nie mają łatwej sytuacji, gdyż skazani są na rządy komunistycznej partii, które stosuje represje wobec opozycji. Mieszkańcy jednak starają się otwierać na ekspatów i przede wszystkim ruch turystyczny, który może być jednym z motorów napędowym tej gospodarki. Poza tym Wietnam to drugi op Brazylii kraj produkujący kawę. Słynie też z uprawy ryżu, herbaty, ananasów, tytoniu oraz rybołóstwa i akwakultury. Jeśli ktoś z Was myśli, czy jest sens otwierać się na współpracę z Wietnamczykami, mam nadzieję, że trochę niuansów w tej rozmowie Wam dostarczyliśmy.
#InnaKulturaBiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-
Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału:
Soundcloud lub na iTunes
Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.
– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com