#38 Estońska gospodarka, czyli jak wdrożyć najnowsze technologie do firmy? Artur Kuczmowski

POSŁUCHAJ:

Świat nowych technologii jest już z nami codziennie. Używamy aplikacji mobilnych, płacimy kartą, kupujemy przez smartfony, zamawiamy przejazdy mobilnie, podłączamy swoje czynności życiowe do trackowania, posługujemy się asystentem głosowym, wreszcie płacimy wirtualną walutą, której nigdy nie dotkniemy i to bez udziału banków. Świat, który oglądaliśmy kiedyś na filmach dziś puka do naszych drzwi. To czy zechcemy z niego korzystać w dużej mierze zależy od nas. Dziś przyjrzymy się, jak pomaga w tym prawo oraz, co robi Państwo, które na nowe technologie ma specjalne programy rządowe, dzięki którym firmy z całej Europy chcą zakładać tam siedziby.

Państwo protechnologiczne.

Jak zdarza Wam się zapomnieć gotówki? A kiedy ostatnio zapisaliście coś na na kartce? Kiedy spędziliście dzień nie korzystając z wiadomości z sieci? W dzisiejszym świecie, to praktycznie niemożliwe. Oczywiście mówię, tu o wszystkich aktywnych zawodowo osobach.
Kiedy ostatnio zastanawiałem się kiedy wystawiłem papierową, odręczną FV, nie mogłem sobie tego przypomnieć. Nie wiem, na ile macie ambiwalentny stosunek do digitalizacji, ale chcę Wam opowiedzieć dzisiaj historię, mojego gościa, który w bardzo dużym stopniu zajmuje się wyłącznie wirtualną rzeczywistością i do tego jest prawnikiem. Jego zawodowe losy tak się potoczyły, że bardzo dużą część swojej pracy zawodowej ma związaną z blockchainem ,wirtualnymi walutami oraz pomocą firmom, które chcą szybko się rozwijać i wykorzystywać do tego najnowsze rozwiązania technologiczne, które są zgodne z prawem. Konsekwencją takiego postępowania jest chęć otwierania swoich oddziałów w Estonii kraju, którego polityka gospodarcza wspiera i reguluje rozwój takich firm.
W dzisiejszym odcinku porozmawiam z Arturem Kuczmowskim z Thompson&Stein, który opowie Wam m.in.:

 1. Czy droga zawodowa prawnika daje szeroki wachlarz możliwości?
 2. Coraz bardziej zauważamy profesjonalizację każdej dziedziny życia
 3. zawodowego i społecznego. Dlaczego podjąłeś decyzję o takiej specjalizacji?
 4. Dzisiejszy świat jest wielkim think tunkiem – wiedza dostępna w Internecie jest bardzo szeroka. Najważniejszym elementem wydaj się być doświadczenie. Jak to jest wyspecjalizować się w temacie ostatni bardzo modnym – blockchainie?
 5. Czy świat potrzebuje rewolucyjnych technologii dla wzrostu biznesów, czy dla wygody społeczeństwa? Jak starsi ludzie mogą się w tm wszystkim odnaleźć?
 6. W swojej działalności pomagacie ludziom wchodzić biznesowo na rynek estoński. Dlaczego akurat tam?
 7. Jak wygląda gospodarka Estonii z bliska. Co jest w trendzie, a z czym ludzi sobie tam nie radzą?
 8. Skąd tak duże otwarcie na świat technologii w Państwie, które poza kapitałem ludzkim, nie wyróżnia się znacząco na tle innych krajów Europejskich?
 9. Jakie podejście do biznesu mają Estończycy? Podaj ich mocne i słabe strony.
 10. Co możemy realnie zyskać zakładając swój biznes w Estonii?
 11. Jakie potrzeby mają aktualnie Estończycy i jak zyskać na współpracy z nimi?

Pamiętaj! Jeśli to nagranie jest wartościowe – zostaw komentarz, subskrybuj lub udostępnij je dalej.

Pozdrawiam,
Kamil Zarębski

Zadbaj o regulacje prawne.

Jeśli, ktokolwiek z Was po tym odcinku zaczął zastanawiać się, o co rzeczywiście chodzi z tym blockchainem i jakie ma zastosowanie, to osiągnęliśmy sukces. Chciałem Wam przybliżyć tę tematykę, gdyż jak mogliście się już przekonać w rozmowie z Arturem, technologia na jest z dużym potencjałem wykorzystywana na różne sposoby. Możliwości transakcji finansowych to jedno, a całe bezpieczeństwo systemów i pracy to drugie. Myślę, że warto jeszcze dostrzec inny pozytyw wynikający z tej rozmowy. Wiedza o tym jak rozwija się świat finansowy i jakie są możliwości prawne funkcjonowania firmy w innym kraju to drugie. Często z gośćmi poruszam aspekty kulturowe, a dzisiaj myślę, że dobrą praktyką było poruszenie kwestii regulacyjnych i prawnych funkcjonowania w innym kraju. Jeśli już szykujecie się, by szybciej wykorzystać nowe możliwości technologii, to Estonia będzie niewątpliwie dobrym wyborem.

Jaka jest IDEA podcastu?

#InnaKulturaBiznesu to podcast biznesowy, którego celem jest pokazywanie różnic w aspekcie ekonomii, społeczeństwa i kultur różnych krajów naszego świata. Nie skupiamy się jednak na budowaniu przekonania, która kultura jest lepsza. Szukamy wspólnego pola działania do rozwoju biznesu poprzez budowanie relacji ludzkich. W nich bowiem odnajdujemy sens tworzenia modelu biznesowego opartego na koncepcji WIN-WIN.

Gdzie nas możesz znaleźć?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek lub na bieżąco śledzić nasze działania to dołącz do naszego
fanpage’a: www.facebook.com/Fabryka.Tlumaczen lub
profilu na linkedin:www.linkedin.com/company/fabryka-t-umacze-

Gdzie możesz jeszcze słuchać tego PODCASTU?

Bądź z nami na bieżąco poprzez subskrypcję kanału:

Soundcloud lub na iTunes

Wystarczy, że pobierzesz wybraną aplikację w iStore lub Google Play i możesz nas słuchać tak jak lubisz.

Jeśli szukasz:

– praktycznej wiedzy na temat biznesu międzynarodowego
– sprawdzonych rozwiązań biznesowych od managerów
– tłumaczeń pisemnych lub ustnych w handlu międzynarodowym
to jesteś w NAJLEPSZYM miejscu!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoją wiedzą skontaktuj się z nami: biuro@fabrykatlumaczen.pl
——————————————
Music by audionautix.com
Voice & postproduction: kuzniaglosu/ed/gmail.com